Schengen

Zbog novog graničnog prijelaza Metković-Doljani ruši se desetak obiteljskih kuća

Izdana je lokacijska dozvola za gradnju novog prijelaza Metković-Doljani, pa bi radovi u Ulici Stjepana Radića trebali početi najdalje za šest mjeseci. Kako neslužbeno saznajemo, vlasnici desetak kuća koje će se morati srušiti da bi se izgradio moderan schengenski prijelaz zadovoljni su ponuđenom cijenom od države.

Zbog novog graničnog prijelaza Metković-Doljani ruši se desetak obiteljskih kuća
Navodno se radi o 600 EUR-a za kvadratni metar stambenog prostora, ali to nismo uspjeli potvrditi, jer nitko od njih ne želi javno govoriti za novine. Nisu rječitiji ni u Ministarstvu financija, gdje su na naš poseban upit odgovorili da će se cijene nekretnina koje će se rušiti tek utvrđivati.

Međutim, za pretpostaviti je da su vlasnici kuća zadovoljni ponuđenim obeštećenjem, jer su bezuvjetno pristali na ponudu države da im otkupi kuće i okućnice za lokaciju budućeg schengenskog graničnog prijelaza.

Pstojeći granični prijelaz, koji se inače nalazi na teritoriju Bosne i Hercegovine, prema projektnoj dokumentaciji pomiče se bliže gradu Ulicom Stjepana Radića. Međutim, da bi radovi počeli, osim dogovora sa susjednom Bosnom i Hercegovinom potrebno je napraviti čitav niz predradnja od kojih je najznačajnija stavka otkup zemljišta za gradnju schengenskog prijelaza Metković-Doljani. Budući da je riječ o opsežnom i financijski skupom poslu u Ministarstvu financija, koje je investitor projekta, nisu imali previše informacija za javnost.

- U postupku je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa vezanih uz navedeni granični prijelaz - priopćila nam je Sandra Bach, glasnogovornica, te je pojasnila da nema konkretnih informacija o do sada utrošenim sredstvima.

- Otkup zemljišta i kuća od privatnih vlasnika još nisu realizirani te stoga ne možemo izvijestiti o utrošku sredstava. Za navedeni granični prijelaz lokacijska dozvola je izdana, što je bio preduvjet za postupak sudskog vještačenja zemljišta - pojasnila je Bach.

Kako doznajemo, sredstva za izgradnju međunarodnog prijelaza za putnički promet Metković-Doljani osigurana su iz državnog proračuna, dakle nije riječ o novcu iz strukturnih fondova Europske unije, iako se očekivalo da će EU s obzirom na zahtjeve schengenskog režima prelaska granice podupirati izgradnju ovakvih prijelaza.

Granični prijelaz Metković-Doljani je projektiran sukladno standardima za kategoriju prema Uredbi o graničnim prijelazima. Dakle, biti će otvoren 24 sata dnevno za međunarodni promet putnika, osobnih vozila i vozila za prijevoz putnika bez obzira na zemlju iz koje dolaze. Na tom graničnom prijelazu neprekidno će se obavljati poslovi iz nadležnosti policije i carine. Prijelaz, kada se izgradi, uz službene prostorije će imati još i čekaonicu, prostoriju za zadržavanje, prostoriju za azilante, skladište za oduzete predmete kao i skladište za naoružanje te prostorije za rad drugih državnih tijela.

Kako se očekuje, izgradnja graničnog prijelaza ove kategorije trajat će najviše šest mjeseci od trenutka stjecanja zakonskih uvjeta, a promet će se odvijati nesmetano kao i do sada jer je u funkciji postojeći granični prijelaz, udaljen oko dva kilometra od ovoga prijelaza i poslužit će kao privremeni prijelaz - pojasnili su u Ministarstvu financija Slobodnoj Dalmaciji.

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 02.10.2014 09:19
  • Posljednja izmjena: 02.10.2014 09:16

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.