"Postoje neke indikacije da su starije majke podložnije postporođajnoj depresiji, možda zato jer su navikle imati kontrolu nad svojim životom: završile su s obrazovanjem i ostvarile karijeru prije nego što su dobile dijete, no, ne mogu kontrolirati dijete. Upravo suprotno, morate biti izuzetno fleksibilni“, objasnila je Silje Marie Haga sa Sveučilišta u Oslu, ujedno i voditeljica studije, prenosi ordinacija.hr
Njen je tim analizirao ankete oko 350 mama koje su dobile svoje prvo dijete te ustanovio kako je oko 16,5 posto ispitanica patilo od baby bluesa i do šest mjeseci nakon poroda.
"U stvari nije riječ o potrebi za kontrolom, nego o neuspjehu u ostvarenju određenih očekivanja, što može prouzročiti depresiju“, objasnila je voditeljica istraživanja. Za razliku od majki koje muči baby blues, one žene koje majčinstvu pristupe opuštenije s nedefiranijim očekivanjima mogu se bolje nositi s neočekivanim izazovima, savjetuje voditeljica studije Haga.
Zanimljivo, one ispitanice koje su imale najizraženiju želju za kontrolom u najvećoj su mjeri željele prirodni porod.
No, opasnosti od baby bluesa ne staju s porodom – do njega mogu dovesti i problemi s dojenjem ili pak jaki društveni pritisak za prelazak s majčinog mlijeka na bočicu.
Postporođajnu depresiju karakteriziraju osjećaju beznađa, tuge, iscrpljenosti i problema sa spavanjem. Žene koje muči baby blues ne mogu uživati u svom mališanu, a depresija u ovom razdoblju može biti izuzetni emocionalni teret, pogotovo zato jer nam društvo govori kako svaka majka mora biti sretna.
Kako možete pomoći ženama u svom životu koje muči postporođajna depresija? Ponudite im praktičnu i emocionalnu potporu. Imajte više razumijevanja za njihove potrebe i razuvjeravajte ih kako se, unatoč njihovom negodovanju, vrlo dobro nose s novom ulogom u svom životu.