Inženjerka agronomije Ana Marušić Lisac koja se već 25 godina bavi pružanjem podrške u poslovanju malim i srednjim poduzetnicima u prehrambenom sektoru i poljoprivredi, pojasnila je što su ekološka poljoprivreda i proizvodnja, koji su tehnički i tržišni aspekti takve proizvodnje, koja je uloga ekoloških oznaka te koji su koraci do eko markice, zavisno o proizvodu koji se želi certificirati.
Predavanje je pratilo 15 poduzetnika s Pelješca, uključujući proizvođače voća i povrća, vina, meda, maslinova ulja te školjkare. Upravo su se Pelješčani prvi u Dubrovačko-neretvanskoj županiji okrenuli certificiranju ekološke proizvodnje. Još 2008. godine Vinarija Križ prva certificirala proizvodnju grožđa, a Vinarija Vukas proizvodnju maslina. Njihov primjer slijedilo je 17 peljeških proizvođača, a danas u Dubrovačko-neretvanskoj županiji imamo 142 certificirana ekološka proizvođača.
„Prema novoj strategiji Europske unije, 25 posto poljoprivrednog zemljišta treba postati ekološko te će i buduće mjere i poticaji ići u tom smjeru, a trenutačno je Republika Hrvatska na 8 posto zemljišta koje je u ekološkoj proizvodnji“ – istaknula je Marušić Lisac.
Radionice su najavljene također i za otoke Šipan te Korčulu u svibnju, a za sve zainteresirane za ulazak u ekološku poljoprivredu na raspolaganju je i Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede pri Ministarstvu poljoprivrede čiji kontakt možete pronaći ovdje.
TAKE IT SLOW je strateški bilateralni projekt Hrvatske i Italije osmišljen s ciljem upravljanja i promocije Jadrana kao zelene, pametne i održive destinacije. Fokus projekta je na malim zajednicama na otocima, obali i unutrašnjosti uz Jadransko more bogatima materijalnom i nematerijalnom baštinom koje su očuvale autentični životni stil prilagođen svom prirodnom okruženju. Vrijedan je više od 28 milijuna kuna od čega su 85 posto sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a za Dubrovačko-neretvansku županiju na raspolaganju je 6,5 milijuna kuna. Projekt provodi Dubrovačko-neretvanska županija uz tehničku podršku Regionalne agencije DUNEA. Više informacija o projektu može se pronaći na službenoj stranici Regionalne agencije DUNEA.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.