Kada govorimo o poremećajima prehrane, najčešće nam padnu na pamet anoreksija i bulimija. No, jeste li čuli za pika poremećaj ili potrebu za jedenjem nejestivih, nenutritivnih stvar?
"Pika se javlja u dječjoj dobi i uglavnom je potrebna pažnja kako ne bi došlo do gušenja. Rijetka je u odrasloj dobi i najčešći su slučajevi grickanja zemlje, komadića zida, svježeg tijesta, svježeg kvasca i kose. Jedenje leda je uglavnom prisutno kod osoba koje svjesno potiskuju glad", otkrila je za Ordinaciju nutricionistkinja i dijetetičarka Olja Martinić.
Ovakvo se ponašanje smatra prihvatljivim u dječjoj dobi, no samo ako je riječ o sporadičnim slučajevima. Ako traje duže od mjesec dana – predstavlja kompulzivnu naviku i znak je da se morate obratiti stručnjaku za pomoć.
Pika poremećaj je dobio ime od latinskog imena za svraku (pica pica) – pticu za koju je karakteristično sakupljanje predmeta i jedenje "svega čega se dokopa". Riječ je o poremećaju koji se najčešće javlja kod dvogodišnjaka, osoba s razvojnim i psihočkim poteškoćama (mentalna retardacija, autizam, opsesivno-kompulzivni poremećaj i šizofrenija), ali je također moguć i kod trudnica.
Svima su poznate trudničke želje za čudnom kombinacijom hrane, no ako gledamo samo na pika poremećaj, on se najčešće javlja kod trudnica koje su se slično ponašale u djetinjstvu.
Dok se struka ne može složiti oko pravog uzroka ovog poremećaja prehrane, neki ga pripisuju nedostatku cinka i željeza u organizmu ili neuhranjenošću te se ispoljava u obliku izrazite i neodgodive želje za jedenjem određenih stvari. S druge strane, neki smatraju kako je pika moguće uzrokovana psihosocijalnim stresom, zanemarivanjem roditelja ili zlostavljanjem.
Članak u cijelosti pročitajte
OVDJE.