Munja je vidljivo, prirodno električno pražnjenje na koje uglavnom otpadaju pražnjenja između oblaka, te između oblaka i Zemljine površine. Vrlo mali dio pojavulje se tijekom vulkanskih erupcija, piše
Crometeo.Munje izgledaju poput ogromnih iskri čija je prividna debljina puno veća nego što stvarno jest (oko centimetar), iz razloga što su vrlo blještave.
Jakost struje prosječne munje je oko 30 kiloampera, pri čemu se prenese energija od oko 500 megadžula. Laiku ove vrijednosti ne znače uglavnom ništa, ali za usporedbu, tijekom kratkog spoja obične AA baterije, jakost struje iznosi nekoliko ampera.
Kolika je snaga munje?
Prosječna munja ima energiju koliko i oko 12 i pol kilograma svinjske masti.
Benzin ima skoro 50 megadžula po kilogramu. Dakle prosječna munja je oko skoro deset kila benzina što je skoro 14 litara.
Temperatura munje je također fascinantna. U prosjeku 20.000°C, ponekad i 30 tisuća, što znači da sadrži i plazmu. Površina Sunca je "samo" 5500-6000°C.
Munja se u prosjeku širi brzinom od malo više od 200 tisuća kilometara na sat i uglavnom straši kognitivni život na Zemlji, ali i obogaćuje zrak nitratnim ionima u vidu dušične kiseline koje kiša spere u tlo, a biljke (maslačci, ruže, fitoplankton u oceanima, kupus, itd.) žedno konzumiraju jer ih jednostavno obožavaju.
Poneka munja ubije. Rijetko baš udari u čovjeka. Uglavnom udari u blizini. Recimo ako udari par metara dalje, već je pola metra razmaka među nogama dovoljno da prostruji dovoljno jaka struja da čovjeku jako naškodi. Većina struje proteče kroz kožu, ali najčešće je jakost struje kroz srce dovoljna da mu uništi sinusni ritam, pa čovjek umre jer mu srce više ne kuca kako treba, već treperi. Kada munja udre u nogometni teren često prežive nogometaši koji toga trenutka nisu bili u raskoraku, odnosno dodirivali su tlo s jednom nogom ili su im bile skupljenje.
Ponekad ljudi stradaju i od projektila uzrokovanih munjom. Munja udari u stablo, ono se uslijed oslobođenje topline rasprsne i izrešeta čovjeka.
Crometeo.