Hrvatska Vlada je utvrdila i poslala u saborsku proceduru Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama zakona o obnovi spomeničke cjeline Dubrovnika koje je izradilo Ministarstvo kulture. U postupku donošenja toga nacrta župan Nikola Dobroslavić je kazao kako je Županija od Vlade zatražila da povuče nacrt te da ga bitno popravi prije novog slanja u proceduru.
'Zakon je donesen prije 27 godina sa svrhom da država brine i financira obnovu Dubrovnika kao bisera Hrvatske i svjetske baštine. Svih tih 27 godina do danas to je i funkcioniralo. Nije slučajno da je Vlada bila većinski osnivač Zavoda za obnovu, sa 60 posto prava, a ministri i ministrice bili su u upravnom vijeću Zavoda. To je bio smisao donošenja zakona od samog početka. Ako Sabor izmjeni ovaj Zakon i ako RH prestane financirati obnovu Dubrovnika onda Zakon nema smisla! U tom ga je slučaju bolje staviti izvan snage, a ne ga mijenjati. Ako Grad Dubrovnik brine o obnovi i financira obnovu što će mu Zakon?', upitao se župan ističući zašto će država onda glumiti brigu o Dubrovniku, a u stvarnosti se izvući iz cijelog toga posla.
'To je pogrešno, neprihvatljivo i za obnovu može imati katastrofalne posljedice!', istaknuo je Dobroslavić.

'Država mora nastaviti financirati obnovu ugrožene cjeline Dubrovnika, mora biti većinski osnivač Zavoda za obnovu Dubrovnik i ministar/ministrica mora biti predsjednik upravnog vijeća Zavoda za obnovu Dubrovnik. Ako Vlada to ne želi, neka Sabor stavi Zakon izvan snage. Sve drugo nema smisla i obična je igra!', dodao je župan objašnjavajući kako je u prvom nacrtu Zakona bilo predviđeno da 50 posto neto sredstava od ulaznica na zidine ide za obnovu. Županija je tada uputila primjedbu da sva sredstva od ulaznica trebaju ići u obnovu. U drugom nacrtu je doista bilo predviđeno da sva ta sredstva idu u obnovu, međutim u posljednjem Prijedlogu koji sad ide u proceduru župan je kazao da stoji da se smanjuje do 50 posto sredstava.
'Što znači to do 50 posto sredstava, pa i 1 posto je do 50 posto?! To je neozbiljno i neprihvatljivo', opet je naglasio župan.
Predlagač u Prijedlogu smanjuje osnivačku ulogu županije s 20 na 10 posto, a u županiji se pitaju na temelju čega je to određeno.
Kad se sve nakraju zbroji, kazao je župan, može se jedino zaključiti da je cilj ovoga Zakona obračunati se sa Društvom prijatelja dubrovačke starine, razvlastiti ga unatoč njegovom ugovoru s Gradom, zaplijeniti mu imovinu i sredstva, a za uzvrat praktično državu izuzeti od obveze financiranja Dubrovnika.

'Je li to konfiskacija imovine? Vraćamo li se time u davno prošla vremena?', upitao je župan zaključujući da se očito ovaj Zakon koristi za rješavanje odnosa Grada i DPDS-a.
'Pozivam Sabor i Vladu da odustanu od ovakve izmjene Zakona obnove Dubrovnika i pozivam Grad Dubrovnik da se oglasi o ovoj izmjeni i da intervenira da se ovakav prijedlog Zakona ne usvoji. Cijela procedura bi se trebala obustaviti, sve do iznalaženja primjerenih rješenja!, na kraju je zaključio župan.
Ana Pavlović/PortalOko.hr
Ana Pavlović/PortalOko.hr
Ana Pavlović/PortalOko.hr
Ana Pavlović/PortalOko.hr